Ból zęba? Idź do dentysty!

anek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzy

Ból zęba? Idź do dentysty!

Równolegle w leczeniu z mikroskopem i

Endodoncja ? dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endodoncja


Drobne zabiegi stomatologii estetycznej

Podstawowe zabiegi stomatologii estetycznej wykonywane są bardzo szybko. Dlatego z takich zabiegów mogą korzystać nawet te osoby, które nie mogą poświęcić zbyt dużej ilości czasu na pobyty u dentysty. Trzeba również przyznać, że drobne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej są bardzo często wykonywane w czasie przygotowań przedślubnych, a nawet w czasie przygotowań do studniówki i matury. Takie szybko przeprowadzane zabiegi są zwykle nieskomplikowane, dlatego bardzo spokojnie mogą z nich korzystać również osoby niepełnoletnie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przeprowadzanie takich zabiegów może się przerodzić w jakiegoś rodzaju uzależnienie, które zwłaszcza w młodym wieku staje się niebezpieczne.


Może występować w 4 wariantach (z

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):

Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.

Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe ? mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka



© 2019 http://informator.augustow.pl/